Poticaji samo za profitne
Kada su u uspješnoj zadruzi “Prijateljica” iz Metkovića, koja već zapošljava devet osoba, pokušali zaposliti još jednu osobu s invaliditetom, neugodno su se iznenadili odgovorom sa Zavoda za zapošljavanje. Poticaje Zavoda mogu dobiti samo profitne tvrtke.
U evidenciji Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje 30. lipnja ove godine bile su registrirane 5 914 nezaposlene osobe s invaliditetom, što čini dva posto ukupne populacije nezaposlenih osoba iz evidencije. S ciljem zapošljavanja osoba s invaliditetom Zavod provodi više programa, između ostaloga dodjeljuju poticaje za zapošljavanje onih građana i građanki koji su prečesto diskriminirani na tržištu rada.
Međutim, kada su u metkovskoj zadruzi “Prijateljica” pokušali zaposliti još jednu osobu s invaliditetom neugodno su se iznenadili negativnim odgovorom sa Zavoda za Metkovski zadrugari nisu se mogli pomiriti s činjenicom kako bi im poticaji iz javnog novca bili dostupni da su se registrirali kao profitna organizacija, te da je izbor registracije kao neprofitnog rada s ciljem općeg dobra diskriminirajući element zapošljavanje. “Odgovorili su nam da poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom ne možemo dobiti jer smo registrirani kao neprofitna organizacija, kao socijalna zadruga”, kaže Ante Puljević iz te metkovske zadruge.
S obzirom da su vjerovali da je cilj Zavoda zaposliti osobe s invaliditetom, metkovski zadrugari nisu se mogli pomiriti s činjenicom kako bi im poticaji iz javnog novca bili dostupni da su se registrirali kao profitna organizacija, te da je izbor registracije kao neprofitnog rada s ciljem općeg dobra diskriminirajući element. Zato su se na ovakav odgovor Zavoda žalili, ali rješenje žalbe još čekaju.
“Iako smo dosada kroz zadrugu zaposlili već devet ljudi, od tog sedam osoba s invaliditetom, nailazimo na nerazumijevanje nastojanja da osiguramo poticaje od strane Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Naime, kada se obratimo za bilo kakvu potporu za zapošljavanje osoba s invaliditetom, nailazimo na odbijanje. Kao Udruga javljali smo se i na IPA natječaje pet puta i svaki put smo odbijeni, jer nam je nedostajalo nekoliko bodova. Prateći one kojima su projekti prihvaćeni, čini nam se da se prihvaćaju projekti koji samo pričaju o zapošljavanju, a da projekti koji pričaju o zapošljavanju, ali i nude zapošljavanje ne mogu proći. Unatoč tim problemima, ponosni smo na broj osoba s invaliditetom koje smo do sada uspjeli zaposliti”, ističe Puljević.
Zadruga je, naime, izrasla iz Udruge osoba s invaliditetom “Prijatelj” koja je još 2005. godine počela s izradom voštanih svijeća i suvenira za dolinu Neretve. Uz devet osoba zaposlenih u zadruzi, udruga trenutno zapošljava i deset radnika od kojih je šest osoba s invaliditetom. Još se dvije osobe nalaze na prededukaciji radi prilagodbe na radne uvjete. Ni na dvadesetak zaposlenih zadrugari iz Metkovića ne namjeravaju stati.”
I udruga i zadruga proizvode svijeće
“U međuvremenu smo proširili djelatnost na pet županija odnosno 30 gradova, a projekt je imao i humanitarni karakter pa smo u grad Vukovar donirali oko 300 000 kuna. Obučili smo niz sugrađana za izradu raznih svijeća od lampiona do najzahtjevnijih kao što su rezane svijeća, te suvenira od gipsa i gline. Otvorili smo i svoju suvenirnicu, a uskoro ćemo postaviti prodajni štand i u Luci Gruž na lokalitetu gdje pristaju kruzeri te tamo zaposliti još dvije osobe”, opisuje Puljević.
Prošle godine započeli su i još jedan projekt, koji osim socijalne ima i ekološku dimenziju: prikupljaju i recikliraju otpadne lampione.
U zadruzi se još nadaju da će naići na razumijevanje države. “Nadamo se da ćemo biti shvaćeni i prihvaćeni od nadležnih ministarstava jer smo uvjerenja da možemo biti pilot projekt kako osobe s invaliditetom mogu biti korisni članovi naše zajednice u mnogim segmentima rada i kako se može unaprijediti socijalna politika”, kažu.
Međutim, subvencije će preko HZZ-a teško ostvariti, jer su nam iz te državne ustanove potvrdili da su iste namijenjene isključivo poduzetnicima.
“Zbog zakonskih propisa prema Zakonu o državnim potporama i europskom
zakonodavstvu Zavod mora provoditi razliku između profitnih i neprofitnih tvrtki po pitanju subvencioniranog zapošljavanja. Navedeni poslodavac, obavljajući svoju djelatnost, ne ostvaruje dobit, te je neprofitni poslodavac, i samim time ne može koristiti potpore za zapošljavanje”, kažu u HZZ-u.
Prema izvještaju o radu Zavoda za prošlu godinu posredovanjem Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje u 2011. godini, kroz potpore sufinanciranja zapošljavanja zaposleno je 75 osoba s invaliditetom, dok je kroz program javnih radova zaposleno njih 369. “Osobe s invaliditetom uglavnom su zapošljavane u programima javnih radova koji su socijalni, a to su poslovi pomoći starijim osobama, osobama s invaliditetom, djeci s posebnim potrebama, te edukativni, kao što je promoviranje u javnosti i poslovne zajednice o osobama s invaliditetom, pomoć u učenju, organiziranju slobodnog vremena, rad u knjižnicama i slično”, pojasnili su u HZZ-u.
Zašto bi zapošljavanje kroz javne radove bilo poželjnije od zapošljavanja u socijalnim zadrugama, ostaje još jedno neodgovoreno pitanje hrvatske politike prema osobama s invaliditetom.
Preuzeto sa www.h-alter.org